A lakberendezésben hajlamosak vagyunk a látvány után menni, ami valahol érthető is. Meglátunk egy gyönyörű képet az Instagramon, egy tökéletesen berendezett nappalit egy magazinban, és máris azon gondolkodunk, hogyan tudnánk hasonló hangulatot teremteni az otthonunkban. A dizájn azonban – bármennyire is vonzó – nem mindig jelent praktikumot. Sőt, bizonyos esetekben egyenesen kényelmetlenséget is hozhat a hétköznapokba.
Ha te is szereted a szép tereket, de nem szeretnéd, hogy az otthonod az örökös takarítási projekt harctere legyen, olvasd el dizájntippjeimet.
Amikor a dizájn csak még több munkát jelent
1. Padlószőnyeg mindenhol
Sokaknak a padlószőnyeg egyet jelent a melegséggel, a kényelemmel, különösen télen. De gondolj bele: mi történik, amikor egy bögre kávé kilöttyen, vagy a gyerek egy omlós kekszet morzsol szét fölötte? A foltok nehezen jönnek ki, a por és a pollenek beleszövődnek a szálakba, és egy idő után sem a porszívó, sem a tisztító nem tud már segíteni. Ehelyett érdemes inkább kisebb, könnyen mozgatható szőnyegeket választani, amelyeket időnként ki lehet vinni a napra, kirázni vagy kimosni. Ne feledd, a padlószőnyeg megőrzi az emlékeket.
2. Földig érő, nehéz függönyök
A padlót súroló, sűrű redőzésű függönyök valóban varázslatos hangulatot teremtenek. De csak addig, amíg nem kell kiporszívózni alóluk a port, vagy leemelni őket mosásra. A tapasztalat az, hogy ezek alja hamar elkezdi magába szedni a koszt, főleg ha nyitott ablaknál huzat járja a szobát. A tisztításuk nehézkes és ritka – és egy idő után ez meg is látszik rajtuk. Egy jól szabott, könnyebb anyag, ami térdig vagy ablakkönyökmagasságig ér, hasonlóan szép lehet, csak sokkal praktikusabb.
3. Rojtok, szőrök, puha textúrák mindenütt
A lakberendezés egyik legnagyobb csábítása, hogy „tuningoljuk” a tereket puha, meghitt anyagokkal. Buklé, műszőrme, rojtok, bojtok – hívogatók, barátságosak. A gond akkor kezdődik, amikor ezek mindenütt ott vannak. Mert minél puhább egy textil, minél rojtosabb, díszesebb, annál könnyebben gyűjti a szöszt és a port. Egy-egy jól megválasztott darab valóban karaktert adhat a térnek, de ha túl sok van belőle, egyszerre válik rendetlenné és nehezen karbantarthatóvá.
4. Díszpárnák és plédek mindenütt
Hasonló a helyzet a díszpárnákkal is. Nincs baj a dekorral – sőt. Egy okosan megválasztott díszpárna vagy egy lazán a fotel karfájára dobott pléd sokat tehet az otthoni tereink hangulatáért. Ám ha mindenhol párnák vannak, minden ágyon, minden széken, egyszerre akár több is, akkor reggel és este nem fogsz mást csinálni, mint párnákat pakolászni és plédeket hajtogatni. Ahhoz ugyanis, hogy le tudj ülni vagy feküdni, mindent arrébb kell tenned. Minden egyes nap. És ilyenkor persze az is kérdés, hogy van-e hová… Tartsd észben, hogy a kényelmes, modern otthon nem bemutatótér. Fontos, hogy jó hangulatú, neked tetsző legyen, de az is, hogy működjön. Ugye, érted?
Mennyire legyünk nyitottak a dizájnra?
1. Nyitott polcok a konyhában
A nyitott polcok látványa kétségtelenül inspiráló: minden kéznél van, és gyönyörűen lehet rajtuk csoportosítani a tányérokat, bögréket, fűszereket. De képzeljük el a mindennapokat. A reggeli kávéfőzés után a gőz beleül a felső sorban álló poharakba. A serpenyőből felszálló zsír egyenletes rétegként telepszik a tányérokra, amelyeket alig használsz. És persze, a por. Ha nincs heti (vagy inkább napi) rutinnal törölgetve minden, akkor hamar elillan a tökéletes látvány. Zárt szekrénybe rejteni a funkcionalitást nem kevésbé stílusos – csak élhetőbb.
2. Nyitott fürdőszobapolcok és mosdók
A magazinfotókon gyönyörűen mutatnak a letisztult, lebegő mosdók és a rendezett, nyitott fürdőszobai polcok is. Általában steril környezetet ábrázolnak, és persze mindig épp használat előtt. A képeken. A valóságban viszont mi van? A fésű, a hajgumi, a fogkrémes tubus, a sminkecset, a borotva, a hajszárító – mind az igazi látvány részei. Ahogyan az is, hogy a polc porosodik, a vezetékek lógnak, az összhatás pedig nagyon gyorsan zilálttá válik. Ha ráadásul nincs külön gépészeti helyiségünk sem, legalább az alapokat érdemes elrejteni zárt szekrényekbe.
3. Nyitott gardrób
Nem mondhatok mást a gardróbról sem: Egy tökéletesen rendszerezett, szín szerint válogatott, kapszulagardróbot bemutató nyitott szekrény valóban szemet gyönyörködtető. A gond csak az, hogy az élet nem ilyen. Egy otthonban a kabát vagy visszakerül a vállfára, vagy nem. Sokkal gyakoribb, hogy „ledobódik” a székre, a belépőnél elhelyezett ülőpultra, ahogyan az is, hogy egy sál leesik itt, egy nadrág kilóg ott, és így tovább. Egy nyitott rendszer pillanatok alatt képes a rendezetlenség érzetét kelteni, zárt gardróbajtók mögött viszont ugyanez a káosz legalább nem látszik.
Világos dizájn
1. Világos fuga, sötét bútor
A világos fuga gyönyörű tud lenni, de csak ideig-óráig. A fürdőben, konyhában, előszobában – ahol a legtöbb víz és szennyeződés éri – ezek a felületek gyorsan elhasználódnak. A fuga elkezd szürkülni, elszíneződik, és sokszor semmilyen tisztítószer nem hozza vissza az eredeti árnyalatot. Sikálhatjuk aztán minden nap fogkefével, de beláthatod, ehhez az embernek igen ritkán van kedve. Érdemes tehát sötétebb fúgákban gondolkodnunk csempézés előtt. Ezzel szemben a bútorok esetén fordított megoldást javaslok.
A sötét bútor ugyan „elrejti” a koszt, de ez csapda! Ha ugyanis nem látjuk a port, a szennyeződéseket, hajlamosak vagyunk azokat nem letörölni, idővel pedig minden tompa színű lesz, és persze még véletlenül sem egészséges hatású. A kompromisszum a középárnyalat: kevésbé látványos, viszont fenntartható.
2. Üvegfelületek
Az üveg asztalok és polcok gyakori díszei a modern enteriőröknek. Átláthatóságot adnak, könnyedséget, légiességet. Egyszerűen imádnivalók, csakhogy egyetlen kézmozdulat, egy pohár lenyomata vagy egy poros ujj is gyorsan tönkre teheti ezt a hatást. És hiába töröljük le rendszeresen, az üveg minden apró nyomot megőriz. Különösen bosszantó ez akkor, ha erős természetes fény is esik rájuk. Ha nem szeretnél naponta mikroszálas kendővel körbejárni a lakásban, válassz más bútort.
3. Bonyolult világítótestek
Biztos vagyok benne, hogy erre csak utoljára gondolnál, pedig kézenfekvő porfogó minden bonyolult csillár vagy lámpatest. Igen, tényleg különlegesek a rétegezett csillárok, a geometrikus lámpák, igazi fókuszpontjai egy enteriőrnek, de csak adig, amíg eljutsz a takarításukig. A sok apró alkatrész, az elérhetetlen magasság, a törékeny elemek mind megnehezítik a dolgodat. Egy szép, de egyszerű forma, jó izzóval és jól elhelyezve sokkal többet adhat hozzá a térhez. Hosszú távon is.
A dizájn fontos.
Szerintem ebben egyetértünk. Lakberendezőként én is úgy gondolom, hogy a jó dizájn pozitívan hat az emberre, pozitívan befolyásolja a hangulatunkat és egy ízléssel berendezett otthonba mindig jól esik megérkezik. Az otthonunk viszont ne kiállítótér, ne múzeum legyen, hanem egy hely, ahol valóban élünk és amely velünk együtt él. Ne szóljanak a mindennapjaink a pakolásról, takarításról, suvickolásról. Éljünk úgy, hogy az otthonunk praktikusan, mégis barátságosan támogasson bennünket a mindennapokban. Tervezz úgy, hogy a tereid élhetők legyenek, mert a jó dizájn nem akkor működik, ha ránézve azt mondjuk, „wow”, hanem akkor, ha benne élve azt mondjuk, „de jó, hogy így van.”
Én ebben segítek a megbízóimnak, és szívesen segítek neked is. Nézd meg referenciáimat és kövess a Facebook-oldalamon, az Instagramon is. Ha kérdésed van, ITT tudod velem felvenni a kapcsolatot.